Multiversum 2050. Warszawski wieloświat
Krzysztof Janas – socjolog i antropolog społeczny. Doktorant na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przygotowuje pracę na temat materialnego wytwarzania miasta i etnografii pracowni architektonicznych. Jest absolwentem Kolegium MISH UW oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Posiada też kilkuletnie doświadczenie pracy w startupach, agencji marketingowej i międzynarodowej korporacji. Współtwórca interdyscyplinarnego kolektywu badawczo-projektowego Terytoria. Wspólnie z Janem Szeligą otrzymał dwie nagrody główne w konkursach Teoria 2019 i Praktyka 2019 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.
Jan Szeliga – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W przeszłości związany z pracownią WWAA, od 2017 roku jest częścią zespołu Pracowni Macieja Siudy. Laureat drugiej nagrody głównej i pierwszej nagrody dla pracy studenckiej w międzynarodowym konkursie Amber Road Trekking Cabins, współautor ścieżki geologicznej w Bystrem w Bieszczadach. Współorganizator XXII Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury (OSSA) w Warszawie. Wspólnie z Krzysztofem Janasem otrzymał dwie nagrody główne w konkursach Teoria 2019 i Praktyka 2019 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.
Multiversum 2050. Warszawski wieloświat to palimpsest nakładających się na siebie obrazów miasta przyszłości. Zamiast snucia pojedynczej (optymistycznej – wyidealizowanej utopii, bądź pesymistycznej – postapokaliptycznej dystopii) wizji, za które politycy odsyłali swego czasu do lekarza, proponujemy wielość hipotetycznych wizji, która naszym zdaniem odpowiada zarówno miastu, jak i przyszłości, które zazwyczaj wymykają się jakimkolwiek ograniczeniom, ramom i definicjom, a przez to zawsze powinny być rozważane w liczbie mnogiej. Zamiast łatwo starzejącego się konkretu i ściśle zarysowanych rozwiązań określonych problemów proponujemy grę wyobraźni, w której liczba kombinacji miasta jest nieograniczona i różnoraka, w której wyzwania, przed jakimi stoi stolica zaadresowane są co najwyżej półsłówkami, ukrywają się między przecinkami albo za wycinkiem obrazu i w której kreślone przez nas sytuacje oraz zjawiska mogą zarówno nadejść głośnymi krokami, jak i zamajaczyć jedynie na horyzoncie zdarzeń. Inspirując się “Niewidzialnymi miastami” Itala Calvina, Multiversum 2050. Warszawski wieloświat przedstawia potencjalne kształty, jakie mogłoby przybrać miasto, gdyby z tego czy innego powodu nie nadano mu jego przyszłej postaci.
W projekcie stosujemy podwójną technikę montażu. Literackiej formie miasta zamkniętego w na pozór niepowiązanych ze sobą odcinkach towarzyszą ich kolażowe ilustracje, instagramowe stories, czy też bardziej tradycyjnie – pocztówki z Warszawy przyszłości. Multiversum 2050 to w naszym ujęciu miasto będące Foucaultowską akumulacją czasu w przestrzeni, miejscem, w którym nawarstwiają się i istnieją jednocześnie wszystkie materialne i niematerialne możliwości miasta, obawy i nadzieje, fantazje i wątpliwości mieszkańców i mieszkanek, ludzi i nie-ludzi.
Wbrew pozorom Multiversum 2050 wpisuje się jednak we współczesną formułę myślenia utopijnego, która realizuje się właśnie w próbach wyobrażania sobie wszelkich możliwych utopii w całej różnorodności jej form oraz wpisanej w nią dwuznaczności (outopos – miejsce, którego nie ma, ale i eutopia – dobre miejsce). Choć w wielu momentach między wierszami i wizualnymi samplami przebija niekiedy gorzki obraz przyszłości, to za Warszawskim wieloświatem nie stoi bynajmniej brak nadziei. Przeciwnie, projekt opiera się na nadziei, która jest radykalna. Radykalna w tym sensie, że snując wyobrażenia o mieście będącym jednocześnie miastem wyobrażeń, podąża w kierunku, w którym wizja szczęśliwej przyszłości przekracza aktualne zdolności do jednoznacznego obrysowania kształtu szczęśliwej Warszawy w 2050 roku. Zacierając granice między opisem i ilustracją tego, co realne a metaforyczne, nieprzyjemne i z przymrużeniem oka, zapraszamy do hipotetycznego zbioru portretów Warszawy, malowanych różnymi barwami, przez różnych malarzy, które każdy i każda może w dowolny sposób skonfrontować ze swoimi własnymi wyobrażeniami.





