Park Przemiany „Żerań”

Autor:
Małgorzata Piskórz, Karolina Thakker
Biogram:

Karolina Thakker – multidyscyplinarna projektantka specjalizująca się w metodologii futures thinking. Obecnie mieszka w Holandii, gdzie ukończyła wzornictwo przemysłowe na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Hadze. Prowadzi i organizuje wydarzenia z dizajnu spekulatywnego oraz myślenia o przyszłości w ramach lokalnego oddziału Speculative Futures w Rotterdamie. 

Małgorzata Piskórz – absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Studia ukończyła w 2015 roku uzyskując tytuł mgr. inż. towaroznawstwa. Autorka projektów badawczych i prac naukowych dotyczących trendów w zachowaniach konsumentów oraz procesów projektowania innowacji produktowych. Doświadczenie zdobyła od 2015 roku, jako Badacz w PBS Spółka z o.o., a następnie w Danae sp. z. o. o., gdzie obecnie pełni funkcję Starszego Kierownika Projektów. W swoim dorobku zawodowym realizowała projekty w obszarze badań marketingowych oraz społecznych. Certyfikowany menedżer projektów metodyki PRINCE2. Prywatnie uwielbia spędzać czas z rodziną, grać w gry planszowe i zajmować się renowacją mebli. 

Opis:

Nasza misją jest promować nowe przestrzenie do pracy w bliskim sąsiedztwie przy jednoczesnym wsparciu środowiska naturalnego. Projektując przestrzenie biurowe przyszłości powinniśmy uwzględniać postępujące zmiany w stylu pracy. W 2050 roku możemy spodziewać się większej liczby niezależnych specjalistów, popularyzacji międzynarodowych zespołów projektowych oraz mobilnego podejścia do miejsca pracy, dlatego w ramach projektu powstał system kabin biurowych wynajmowanych na godziny, dni i miesiące. Obiekty uwzględniają potrzeby ergonomiczne, akustyczne i technologiczne użytkowników. Kabiny mogą być umieszczone w parkach lub miejscach, których zagospodarowanie będzie należało zmienić (np. parkingach). 

Aktualnie nieruchomości biurowe wspierają dalszą zabudowę gruntów, które jeszcze nie zostały zagospodarowane. Zamiast w dalszym ciągu wspierać ten model, możemy poszukać nowych rozwiązań, wspierając ekologią miejską. Z taką myślą stworzony został Park Przemiany, projekt parku kabin biurowych umieszczonych w strefach zieleni powstałych na poprzemysłowych nieużytkach wymagających oczyszczenia i odbudowania środowiska. Proces odnowy środowiska będzie przebiegał dwuetapowo przez oczyszczenie terenu technologią fitoremediacji, a następnie stworzenie warunków dla rozwoju flory i fauny charakterystycznej dla okolic Doliny Środkowej Wisły przy dbałości o bioróżnorodność roślinności i eliminację gatunków inwazyjnych.

W projekcie chcemy przystosować tereny miejskie na Białołęce pomiędzy Elektrociepłownią „Żerań”, a trasą S8. Teren ten został wybrany ze względu na to, że wymaga rekultywacji. Ponadto w okolicy brakuje przestrzeni do pracy biurowej, a liczba mieszkańców w najbliższej zwiększy się wraz z powstaniem osiedla na Starych Świdrach.

W ramach parku zostanie postawionych 55 niezależnych budek z przestrzenią do pracy, Centrala Parku z przedszkolem oraz kabiny sanitarne. Park Przemiany będzie istnieć w obrębie lokalnej mikrosieci z własnymi źródłami generowania energii z odnawialnych źródeł. System niezależnych biur będzie zarządzany za pomocą aplikacji. Użytkownicy będą mogli wynajmować i zamykać kabiny, otwierać i zamykać szafki, łączyć modułowo kabiny i zbierać punkty społeczne za działania na rzecz Parku, a następnie wymieniać je na wynajem. 

PRZECZYTAJ TUTAJ

Park Przemiany „Żerań”
Park Przemiany „Żerań”
Park Przemiany „Żerań”
Park Przemiany „Żerań”
Park Przemiany „Żerań”
Park Przemiany „Żerań”
Park Przemiany „Żerań”