Uspołecznienie

Autor:
Damian Bafeltowski, Michał Belowski, Damian Derewońko, Jan Goliński, Filip Górski, Natalia Klepacka, Jan Zygmunt Kowalski, Przemysław Skipirzepa, Ada Ślęzak, Natalia Tomczak, Alicja Żach
Opis:

Uspołecznienie to praca przygotowana przez interdyscyplinarny zespół składający się ze studentów i absolwentów UW, PW oraz warszawskiej ASP. Projekt opiera się na wykreowanym uniwersum Warszawy przyszłości. Przenosimy się do roku 2029, w którym po rewolucji obejmującej politykę, ekonomię, mieszkalnictwo, ochronę środowiska i klimatu nowe władze Warszawy próbują zaplanować jej rozwój do 2050 r. wg nowego paradygmatu. W tym celu powołane zostaje Biuro Przebudowy Stolicy – jednostka skupiająca najlepszych urbanistów, architektki i socjolożki. BPS działa holistycznie, przygotowując m.in. dokument „Polityka Mieszkaniowa 2050”, wyznaczający wartości i kierunki, w których powinien działać stołeczny samorząd w obszarze mieszkalnictwa.

Głównym komponentem pracy konkursowej jest broszura przedstawiająca założenia „Polityki…”. Pobierz broszurę lub zapoznaj się z nią poniżej.

Tezy „Polityki Mieszkaniowej 2050” wspiera II komponent pracy – materiały na potrzeby diagnozy (z uspołecznienia polityki mieszkaniowej). Obejmują one:


III komponentem pracy konkursowej jest projekt urbanistyczny – dołączona do broszury koncepcja modelowej dzielnicy w miejscu dzisiejszego Lotniska Chopina. Służy ona pokazaniu w praktyce rozwiązań opisywanych ideowo na łamach broszury. Projekt urbanistyczny składa się z rzutu osiedla z objaśnieniami (poniżej) oraz kilku wizualizacji (w broszurze). Dodatkowemu wprowadzeniu w temat służy nagranie z wywiadu z projektantką – Najlepsze przed nami! Warszawska dzielnica przyszłości.

Autorzy i autorki:

Damian Bafeltowski: Student III roku gospodarki przestrzennej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor urbnews.pl – portalu o urbanistyce i gospodarce przestrzennej. Interesuje się planowaniem przestrzennym, rozwojem regionalnym i relacjami między człowiekiem a otoczeniem.

Michał Belowski: Student III roku gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się grafiką komputerową, malarstwem i muzyką. Pracuje w dziale dystrybucji w jednej z największych firm technologicznych na świecie.

Damian Derewońko: Absolwent gospodarki przestrzennej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Magister inżynier w specjalności Urbanistyka w planowaniu przestrzennym. Zawodowo związany z firmą deweloperską Masovia, gdzie wykonuje analizy urbanistyczne, planistyczne oraz rynku nieruchomości. Do jego zainteresowań naukowych należy historia urbanistyki i miast ze szczególnym uwzględnieniem prywatnych miast przedrozbiorowej Polski. W czasie wolnym pracuje nad modelem 3D przedwojennej Warszawy.

Jan Goliński: Student III roku gospodarki przestrzennej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor portalu urbnews.pl. Jego głównymi zainteresowaniami naukowymi i zawodowymi są rozwój regionalny, polityki miejskie i planowanie strategiczne.

Filip Górski: Student III roku gospodarki przestrzennej i wiceprezes Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej „Spatium” na Uniwersytecie Warszawskim, redaktor portalu urbnews.pl, publicysta. Związany z Fundacją Pole Dialogu, w której realizuje projekty na rzecz włączania lokalnych społeczności w decydowanie o gminie. Szczególnie interesują go relacje człowiek-miasto-środowisko w obliczu zmian klimatu.

Natalia Klepacka: Urodziła się w Warszawie, mieszka w podwarszawskiej gminie Halinów. Absolwentka XIX Liceum im. Powstańców Warszawy. Studentka III roku gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Warszawskim oraz I roku architektury na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Pasjonatka urbanistyki, polskich miast i ich problemów

Jan Kowalski: 26-latek zamieszkały w Warszawie. Student III roku gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Warszawskim, od dwóch lat aktywny członek Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej „Spatium”, laureat ogólnopolskich warsztatów urbanistyczno-architektonicznych „Włócz się po wykładach” w 2019 roku, współtwórca zwycięskiego projektu rewitalizacji ulicy Stefanowskiego w Łodzi „Przeszycie Zielenią – woonerf Stefanowskiego” w Łódzkim Budżecie Obywatelskim na rok 2020.

Przemysław Skipirzepa: Student gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Warszawskim oraz – w ramach wymiany studenckiej – Uniwersytetu Karola w Pradze. Do jego zainteresowań należy transport publiczny oraz problemy z nim związane. Praktyki odbył w firmie zajmującej się pomocą w tworzeniu strategii i koncepcji rozwoju transportu dla jednostek samorządu terytorialnego.

Ada Ślęzak: Studiuje równolegle scenografię na ASP w Warszawie oraz kulturoznawstwo w ramach Międzydziedzinowych Studiów Humanistycznych i Społecznych. Współtworzyła kolektyw KN Tęcza, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Młode Wilki 2019. Pasjonują ją miasta, teatr oraz sztuka zaangażowana. 

Natalia Tomczak: Studentka III roku gospodarki przestrzennej. Pracuje w firmie zajmującej się tworzeniem dokumentów strategicznych. Członkini Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej „Spatium” na Uniwersytecie Warszawskim. Interesują ją urbanistyka oraz psychologia. Gdy tylko ma okazję, podróżuje – zwiedza głównie miasta. Lubi przyglądać się architekturze, a najciekawszy jest dla niej socrealizm i modernizm. Kiedy mam czas, czyta - głównie reportaże o ludziach i miejscach. Kocha też kino i bierze udział w festiwalach filmowych.

Alicja Żach: Studiuje gospodarkę przestrzenną na Uniwersytecie Warszawskim. W wolnych chwilach jeżdżąc na longboardzie dokumentuje swoje warszawskie zachwyty. W 2015 r. wraz z zespołem wyróżniona w konkursie „Kształtowanie Przestrzeni” organizowanym przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Uspołecznienie
Uspołecznienie
Uspołecznienie
Uspołecznienie
Uspołecznienie
Uspołecznienie
Uspołecznienie
Uspołecznienie
Uspołecznienie
Uspołecznienie
Uspołecznienie