Od betonowej pustyni do zielonego osiedla

Autor:
Anna Klochowicz, Paweł Kubacz, Magda Mikosz, Tomasz Wirchanowski
Biogram:

Projekt powstał w pracowni Kwadratura Sp. z o.o. założonej w 2015 w Warszawie. W naszych projektach szczególny nacisk kładziemy na ekologię. Chcemy, aby nasze projekty miały możliwie najmniej negatywny wpływ na przyrodę. Wspólna troska o środowisko jest elementem, który łączy nasz zespół. Podejmujemy się różnych tematów, których rozwiązania szukamy poprzez analizy i doświadczenie, ale równie ważna jest dla nas intuicja.

Opis:

Warszawa przyszłości to miasto odporne na zmiany klimatyczne poprzez integrację z naturą. Podjęliśmy temat transformacji Osiedla za Żelazną Bramą, ponieważ charakteryzuje się trwałą konstrukcją, lokalizacją w centrum i związaną z tym zaprojektowaną w latach 60-tych niepowtarzalną otwartą przestrzenią. W perspektywie 30 lat miejsce to może poddać się postępującej degradacji lub rozwinąć swój potencjał. Dlatego zaproponowaliśmy modelową przemianę betonowego blokowiska w zielone i komfortowe miejsce do życia.

ANALIZA POJEDYNCZEGO BLOKU – obecnym problemem w sferze socjalnej są zbyt małe mieszkania i ich niski standard oraz ogromna liczba mieszkańców (ponad 1300) w każdym budynku. Podstawowym działaniem może być zmiana struktury funkcjonalnej budynków. Zmniejszyliśmy liczbę mieszkań o 28% i przeznaczyliśmy 3 kondygnacje na usługi lub co-working. Daje to znaczący spadek zużycia energii i wody, poprawę komfortu życia mieszkańców i pozwala na stworzenie miejsc integracji. Natomiast dodanie przeszklonych balkonów (projektowanych pierwotnie) z funkcją roślinnej enklawy przy każdym mieszkaniu ma na celu poprawę jakości powietrza wewnątrz trudno przewietrzanych pomieszczeń. Może także poprawić warunki akustyczne mieszkań w hałaśliwym centrum miasta.

ANALIZA 19 BLOKÓW – obecnie skala osiedla jest nieprzyjazna człowiekowi za sprawą gigantycznych i monotonnych elewacji oraz licznych betonowych parkingów. W świadomości warszawiaków osiedle jest dziś nacechowane negatywnie. Zmiana wizerunku osiedla może nastąpić m.in. poprzez stworzenie ogrodów na dachach. Będzie to przestrzeń półprywatna, dla sąsiedzkiej integracji i uprawy roślin. Z kolei wykorzystanie ścian szczytowych jako podłoża dla roślin pnących zapewni izolację i absorpcję szkodliwych pyłów. Ogrody na dachach, instalacja wertykalnych ogrodów na elewacjach pozbawionych okien oraz urozmaicenie elewacji loggiami z roślinami pomoże przeciwdziałać efektowi miejskiej wyspy ciepła.

ANALIZA INFRASTRUKTURY – w celu zatrzymania aktualnie marnowanej wody opadowej, proponujemy instalację retencyjnych zbiorników na wodę w terenie i na dachach. Co więcej, proponujemy filtrowanie i oczyszczanie wody szarej oraz zamianę tradycyjnych toalet na próżniowe (oszczędność 33% wody w jednym gospodarstwie domowym), a także instalację liczników zużycia wody w mieszkaniach. Te działania, poza oszczędnością, zwiększą świadomość mieszkańców o ilościach marnowanej wody. Z instalacji wody szarej i zbiorników retencyjnych uzyskamy 64% całkowitego rocznego zapotrzebowania osiedla na wodę. Ponadto zainstalowane na dachach panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe zaspokoją z naddatkiem roczne zapotrzebowanie na energię. Oznacza to, że osiedle może stać się w dużym stopniu samowystarczalnym energetycznie zespołem.

Projekt został zaproponowany jako praca konkursowa w ramach Building 4Humanity Resilient Design Competition. Anglojęzyczna wersja została zaprezentowana na wystawie konkursowej podczas konferencji w Lizbonie (8th ICBR) 14-16.11.2018. W polskiej wersji językowej projekt został nagrodzony w konkursie PLGBC Green Building Awards 2020 jako najlepszy projekt ekologiczny. Ilustracje projektu znalazły się w magazynie Architektura &Biznes 11/2020 „Architektura kryzysu klimatycznego”.

Od betonowej pustyni do zielonego osiedla
Od betonowej pustyni do zielonego osiedla
Od betonowej pustyni do zielonego osiedla
Od betonowej pustyni do zielonego osiedla
Od betonowej pustyni do zielonego osiedla
Od betonowej pustyni do zielonego osiedla
Od betonowej pustyni do zielonego osiedla
Od betonowej pustyni do zielonego osiedla
Od betonowej pustyni do zielonego osiedla