Roszady

Autor:
Maciek Blaźniak, Joanna Guszta
Biogram:

Jesteśmy duetem autorka-ilustrator na co dzień prowadzącym wspólnie studio Ładne Halo. Zajmujemy się między innymi edukacją dzieci w kontekście miasta, architektury, przyrody i ekologii poprzez wydawnictwa i wydarzenia (np. we współpracy z kolektywem kuratorskim Mamy Projekt, wydawnictwem Kropka, wydawnictwem Wytwórnia).

Maciek Blaźniak – grafik, ilustrator. Ukończył z wyróżnieniem wzornictwo w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, specjalność: projektowanie ilustracji i książki artystycznej. W 2011 roku założył wydawnictwo i studio graficzne Ładne Halo. Ilustrował dla wydawnictw: Wytwórnia, Egmont, Polarny Lis, Adamada i magazynów: Znak, Wysokie Obcasy.  Laureat międzynarodowej nagrody Red Dot Design Award w kategorii Communication Design za projekt aplikacji z interaktywnymi książkami dla dzieci.

Joanna Guszta – autorka książek dla dzieci Miasto Potwór, Halo! Tu dźwięk!, #miasto, Sklepy. Współzałożycielka studia graficznego i wydawnictwa Ładne Halo. Wspólnie z grupą Mamy Projekt współtworzy i redaguje serię przewodników po miastach i lasach NIEMAPA oraz wystawy edukacyjne dla rodzin. Dla Miesięcznika Znak pisze krótkie felietony o znakach graficznych w rubryce „ZNAK o znakach”. Ukończyła politologię na Uniwersytecie Śląskim i socjologię na Politechnice Śląskiej. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Opis:

Projekt jest eksperymentem literacko-graficznym, który może pomóc w wyobrażeniu sobie zmian przed jakimi stoją mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, w związku z wyzwaniem jakim jest katastrofa klimatyczna i wynikające z niej zagrożenia.

Odbetonowanie miast nie jest pomysłem nowym, trudnym technologicznie czy bardzo kosztownym, jednak przeprowadzone w odpowiedniej skali ma potencjał rozwiązania wielu powiązanych ze sobą problemów. Opisane i zwizualizowane przez nas rozwiązanie byłoby odpowiedzią między innymi na problemy: niskiego poziomu małej retencji w miastach, smogu, hałasu, złego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego mieszkańców. Najważniejszym ograniczeniem w jego wprowadzeniu wydaje się ograniczenie naszej wyobraźni, wiary w sens zmian, woli zmiany nawyków. Jako skuteczny katalizator zmian widzimy rolę dzieci i młodzieży. Bezpośrednio poprzez ich edukację i aktywizm, a pośrednio jako podmiot naszej (rodziców, dziadków, innych dorosłych) troski o przyszłość.

Roszady