Peryskop
Projektantka. Absolwentka wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Rezydentka programu Bauhaus Lab 2019. Współtworzy warszawski kolektyw Spółdzielnia Krzak.
Jej prace balansują na granicy między realnością a spekulacją, dotykając społecznych, kulturowych i środowiskowych problemów.
Realizowała projekty we współpracy z instytucjami takimi jak Bauhauas Dessau Foundation; D21 Kunstraum, Leipzig; Haus der Kulturen der Welt, Berlin; Museum of Architecture and Design, Ljubljana; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Muzeum Warszawskiej Pragi czy Fundacją Przekrój.
Peryskop to propozycja projektowa mająca na celu ułatwienie komunikacji w przejściach podziemnych metra, dworca czy ronda. Projekt zainspirowany został obserwacją przechodniów wynurzających się nieznacznie z wyjść podziemnych w celu zlokalizowania swojego położenia względem rozpoznawalnych budynków i starających się dzięki temu wybrać odpowiednie wyjście.
Pierwszą propozycją jest system monitorów umieszczonych na tablicach z nazwami ulic znajdującymi się nad schodami wyjść z podziemi. Ekrany przedstawiają bieżący widok miasta pochodzący z monitoringu miejskiego zlokalizowanego na powierzchni. Obraz taki ułatwia odnalezienie się w topografii miasta, jak również pokazuje nadjeżdżający tramwaj czy autobus. Podziemia i dworce w centrum miasta często stanowią ich przestrzeń reprezentacyjną, dlatego druga propozycja przyjmuje formę instalacji mającej wzbudzić zainteresowanie. Część podziemna łączy się z częścią nadziemną zachęcając użytkowników miasta do interakcji, zmniejszając tym samym uczucie odizolowania podczas przebywania w podziemiach.
Główną inspiracją dla Peryskopu było przejście podziemne przez skrzyżowanie Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. Idea systemów możliwa byłaby do dostosowania i aplikacji w wielu miejscach w Warszawie.
Praca była prezentowana na wystawie Akupunktura miasta, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, 2018




